Новости Archives - Europe House

ПРОДОЛЖУВААТ ДИЈАЛОЗИТЕ СО ЛОКАЛНАТА МЛАДИНА НИЗ ОПШТИНИТЕ. ШУТО ОРИЗАРИ ДОМАЌИН НА ВТОРИОТ НАСТАН

Europe House Скопје, во соработка со Општина Шуто Оризари и амбасадата на Холандија во Скопје, вчера беа домаќини на вториот настан од низата дискусии со локалните младински совети, чија цел е да се слушне гласот и да се дебатира за перспективите, потребите и предизвиците на локалната младина во земјава. Овие дебати се дел од годинашната програма на Делегацијата на Европската унија, преку кои се прославува Денот на Европа за 2023 година.

На вчерашната дебата амбасадорот на Холандија, Дирк Јан Коп, имаше можност да ги слушне потребите и мислењата на младите од Шуто Оризари и да ги пренесе на градоначалникот на општината, сè со цел да се поттикне зајакнување на младинското учество и дијалогот меѓу локалните власти и младите граѓани. На дијалозите присуствуваа и членовите од локалниот младински совет Шуто Оризари, како и младиот европски амбасадор Исак Мисини.

Овој настан ја одразува мисијата на Europe House за да ги вклучи младите и да поттикне нивно учество во процесите на донесување одлуки поврзани со младинските политики. По Битола, ова е втор настан од овој карактер, организиран од Europe House, а слични настани следуваат и во општина Валандово, Градско, Куманово, Охрид итн.

ПРОСЛАВЕТЕ ГО ДЕНОТ НА ЕВРОПА СО ПИКНИК ИСПОЛНЕТ СО ЗАБАВА ВО ПАРКОТ ГАЗИ БАБА ПОД СЛОГАНОТ „ИДНИНАТА НÈ ПОВРЗУВА!“

Europe House Скопје со гордост го најавува Пикникот за Денот на Европа, ден на прослава, рекреација и забава за одбележување на Денот на Европа на 13 мај. Се одржува во парк-шумата Гази Баба во Скопје, а настанот ќе почне од 12 часот и ќе содржи возбудливи активности за сите возрасти.

Пикникот за Денот на Европа има цел да ги собере луѓето од сите сфери на животот да учествуваат во спортски, образовни и забавни настани, прифаќајќи ја идејата дека „иднината нè поврзува!“ Денот ќе почне со симболичен маратон по патеките на паркот, нудејќи им можност на сите да се приклучат на свеченостите.

Паркот Гази Баба е дом на многубројни ретки видови растенија и птици. Во соработка со Природно-математичкиот факултет и Ботаничката градина ќе бидат организирани информативни изложби и прошетки низ паркот за возрасни и средношколци. Овие прошетки ќе ги водат млади биолози, истакнувајќи ги важноста и значењето на уникатната флора и фауна на паркот.

Децата можат да се радуваат на специјално забавно/детско катче, комплетирано со интерактивни игри и уметнички работилници. Настанот, исто така, ќе вклучува локални мобилни камиони за храна, поддршка на малите бизниси што ги водат млади претприемачи и зајакнување на врските што ги носи нашата заедничка иднина.

Најважниот дел на пикникот на Денот на Европа е енергичната музичка програма, која вклучува еклектичен микс на локални бендови и диџеи. Нашиот состав ги вклучува следните изведувачи: Влатко Стефановски Трио, Këpurdhat, Црно Собрание, Новиот Почеток, Џез трио Зулу 3.4, Антони Весковски, Искра и диџеј Double G.

На настанот ќе присуствува и амбасадорот на ЕУ во Северна Македонија, Дејвид Гир, што го прави овој настан единствена можност да се прослави европското единство и културата со локалната заедница.

Топло ги охрабруваме присутните да го прифатат духот на поврзаност и одржливост со возење велосипед на пикникот на Денот на Европа во паркот Гази Баба. Затоа, земете го вашиот велосипед, поканете ги вашите пријатели и семејството и возете го вашиот пат до незаборавен ден на прослава, додека се собираме заедно за да ги испочитуваме врските што ја обликуваат нашата заедничка европска иднина. Не пропуштајте го овој возбудлив настан – придружете ни се во паркот Гази Баба на 13 мај за незаборавна прослава на Денот на Европа!

СО ОТВОРАЊЕTO НА EUROPE HOUSE БИТОЛА ПОЧНА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА „EUROPE DAY 2023“

Вчера, со низа активности, во Битола почна серијата настани, со кои EUROPE HOUSE ќе го обележи „EUROPE DAY 2023“.

EUROPE HOUSE Битола официјално ги отвори вратите за јавноста со низа активности што го обележаа почетокот на серијата настани, преку кои ќе се обележи „EUROPE DAY 2023“. Многубројните активности во текот на денот, исполнети со креативност и инспирација, го покажаа духот на единството, различноста и културата со кои се карактеризира овој град.

Настанот почна со дебата меѓу студентите на Правниот факултет од Битола, а продолжи со прошетка низ убавиот Широк Сокак и со кафе-дружба. По дебатата, присутните имаа можност да уживаат во атрактивната изложба на фотографии насловена „Зрно – кон сонцето!“ во Магаза, придружуван од диџеј-сет од Мартина Пенева. Присутните имаа можност да ја посетат и креативната изложба „Шуќур, изложба на млади дизајнери!“, каде што можеа да се видат талентите на младите дизајнери, а потоа следуваше и енергичен концерт на Платото на EUROPE HOUSE Битола (Офицерскиот дом), на кој настапија локалните битолски бендови Bad Juju, Corrosion, Heart on Sleeve и Дина Јашари и другарите. Прославата продолжи вечерта со диџеј-сет од Herzel, обезбедувајќи им можност на присутните да уживаат и до доцните ноќни часови.

Со ова, EUROPE HOUSE Битола се приклучува на мрежата на модерни центри EUROPE HOUSE, како што се тие во Скопје, Струмица и Крива Паланка, креирани да го зајакнат гласот на младите во општеството, охрабрувајќи ги да играат поголема улога во идентификувањето и справувањето со предизвиците. Овие центри се концептуално дизајнирани за да служат како збирно место за поттикнување дебата и соработка.

Воедно, ве покануваме да бидете дел од настаните во Струмица на 11 мај, во Крива Паланка на 12 мај или во Скопје на 13 мај, каде што под мотото „Иднината нè поврзува!“ ќе го обележуваме „EUROPE DAY“ за оваа година.

Се гледаме!

ПРИДРУЖИ СЕ НА ПРОСЛАВАТА ЗА EUROPE DAY 2023 И БИДИ И ТИ ДЕЛ ОД ИДНИНАТА ШТО НЀ ПОВРЗУВА!

EUROPE HOUSE Скопје, Битола, Крива Паланка и Струмица ви најавуваат серија настани со кои ќе се одбележува EUROPE DAY 2023 под мотото „Иднината нè поврзува!“

Серијата настани почнува на 6 мај со отворањето на EUROPE HOUSE Битола, ден полн со разновидни активности, работилници, едукативни програми и музички изведби. Во текот на денот присутните ќе имаат можност да ги посетат изложбите „Зрно – кон сонцето!“ и „Шуќур, изложба на млади дизајнери!“ и да уживаат во енергијата на локалните бендови Bad Juju, Corrosion, Heart on Sleeve, Дина Јашари и другари, како и во диџеј-сетот на Herzel.

На 11 мај, настанот во Струмица ќе содржи разновидни активности што ќе го прикажат богатото културно наследство на Струмица, како и современите случувања во градот. Членовите на Младинскиот совет ќе дебатираат за предизвиците и очекувањата на локалната младина, а планирани се и уникатни перформанси на градскиот плоштад. Интересна активност што ќе го обележи овој ден ќе биде и посетата на последната преостаната продавница за часовници во Струмица, како и изложбата под мотото „Time to Act“.

Следниот настан е на 12 мај, во Крива Паланка, каде што се планирани серија активности, почнувајќи од тематските дискусии „YOUth“, кои нудат можност за вмрежување на младите професионалци од различни области. Денот продолжува со „The New Faces of Skills: YOUth Perspectives“, изложба направена од млади панелисти кои се истакнуваат со својата улога во Европската година на вештините. По изложбата, присутните ќе можат да уживаат во „YOUthFEST Fusion“, музички перформанс со алтернативни музички бендови, на чело на Smoke Shakers.

Серијата настани за означување на EUROPE DAY 2023 ќе биде крунисана на 13 мај во Скопје, со пикник-настан во паркот Гази Баба, настан што ќе ги зближи луѓето преку спортски, едукативни и забавни активности под мотото „Иднината нè поврзува!“ Денот вклучува симболичен маратон, информативни изложби, прошетки со водич со прикажување на уникатната флора и фауна на паркот, забавно/детско катче и концерти со атрактивни бендови и богата музичка програма.

Настаните во Скопје, Битола, Крива Паланка и Струмица ќе бидат исполнети со инспирација, возбуда и прослава. Не пропуштајте ја можноста и вие да бидете дел од некој од овие незаборавни настани. За да бидете во тек со сите случувања, следете ја нашата страница на „Фејсбук“, на која секојдневно објавуваме информации за секој настан и за сите активности на EUROPE HOUSE.

Junior Events coordinator and Junior Networks Assistant for the new Europe House Veles

Please find enclosed ToRs (Terms of References) for the vacancies of Junior Events coordinator and Junior Networks Assistant for the new Europe House Veles, scheduled for opening in May 2023.

Applications with CV and Letter of interest should be sent to aneta.spirkoska@bseurope.com and euwithyou_mk@bseurope.com latest by

25th of April COB. Only pre-selected candidates which fulfill the minimum requirements will be contacted for interview.

ToR-Junior-Local-Event-coordinator 

ToR-Junior-Local-EH-Networks-Assistant

СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА – ВИЗУЕЛЕН АМАЛГАМ НА КУЛТУРАТА И УМЕТНОСТА

Доротеа Огненовска

Старата скопска чаршија во своето име го носи епитетот „стара“ токму поради својата богата културна и историска рамка со која го краси главниот град, Скопје. Старата скопска чаршија претставува апотеоза на македонското културно наследство. Една кратка прошетка низ Скопската чаршија може да нѐ понесе на магично патување во срцето на градот и истовремено да нѐ врати во генерациите наназад за да ја почувствуваме атмосферата на старото Скопје заедно со неговите урбани воздишки и брзото секојдневје на жителите од градот.

Просторот на чаршијата е магичен простор. Тоа е простор што претставува сплотување, односно спој меѓу – модернизмот на урбаниот простор во кој припаѓаат современите продавници и кафулиња и – традиционалното гнездо на занаетчиите и уметниците кои се дел од непроценливата и уникатна убавина на градот.

Старата скопска чаршија како културен споменик

Комплексот на Старата скопска чаршија, според документираните податоци, бил изграден во XII век. Неколку векови подоцна, во времето на Отоманската Империја, Чаршијата добива ново руво и станува голем трговски центар, каде што како колаж се налепиле религиозни и национални центри, како: џамии, сараи, анови, но и други културно-историски споменици од овој турски период. Тесните сокаци, ниските куќи и блескавите излози со векови наназад го исполнувале воздухот на овој дел од градот со градска врева и давале надеж за конечно ослободување, особено што просторот на чаршијата претставува простор каде што скопјаните можеле да се социјализираат, да комуницираат и да тргуваат.

Луѓе од различни националности се собирале и продавале уникатни рачни изработки на кои минуциозно им се посветувале при производниот процес. Процесот на изработка на производите бил детален и темелен со употреба на висококвалитетни материјали од вештите раце на талентираните занаетчии. За поголемиот дел од луѓето занаетчиството било целиот нивен живот. Тие го живееле и го дишеле произведувањето на ракотворбите, бидејќи, пред сѐ, тоа било единствениот начин за нивното егзистирање во општеството. Занаетчиството било, и сѐ уште е, посебен тип образование што тесно е поврзано со индивидуалниот креативен дух на изработувачот и историската рамка на земјата во која ги создава своите изработки.

Гледајќи од културен аспект, денес, Скопската чаршија врши поголема функција отколку во минатото. Таа претставува епицентар на голем број културни и национални збиднувања во градот. Во таа смисла, нам, на скопјаните, познати ни се Чифте-амам, Куршумли-ан, Сули-ан, Капан-ан, Даутпашин амам и другите знаменитости што во денешните културни репертоари изобилуваат со голем број книжевни и уметнички настани.

Светскиот ден на уметноста пред портите на чаршијата

Во таа смисла, нема да биде погрешно ако заклучиме дека Старата скопска чаршија е уметнички споменик на една културна историја. Чаршијата како галерија е концептуално толкување во чија основа лежи враќањето на првобитниот порив на уметноста за обединување на човекот и уметничкото дело. Со други зборови, еден отворен галериски простор, каде што ќе се испреплетат занаетчиството и класичната уметничка сцена.

Така, во контекст на Светскиот ден на уметноста, Europe House Skopje, во соработка со Факултетот за ликовни уметности – Скопје, организира културна прошетка низ Старата скопска чаршија низ која ќе можете да ги видите и да се запознаете со најразличните уметници и занаетчии чии дела се препознатливи за нашата културна традиција. Скопската чаршија за таа цел ќе ја има функцијата на галерија, односно отворен уметнички простор низ кој посетителите и љубителите на уметноста одблизу ќе ги доживеат креативниот чин и генијалноста на нашите уметници и занаетчии.

Светскиот ден на уметноста неслучајно е на 15 април, на истиот датум се прославува роденденот на големиот ренесансен уметник Леонардо да Винчи. Ликот и делото на Да Винчи е симбол за homo univeraslis, човек од многу квалитети и познавања, а истовремено човек чие име е поим за слобода, право на изразување и уметничка експресија, како и меѓусебна заедничка толеранција што ја градиме во нашето мултикултурно општество. Со интернационалното прославување на Светскиот ден на уметноста ја подигаме свеста за културното и креативното создавање на уметнички дела низ целиот свет. На овој ден се окончува уште една година во која ги прославуваме сите креативни луѓе и нивните пориви да го подноват светот со многу уникатни креации и интелектуално да дадат експресија на својот уметнички потенцијал.

Уметници и занаетчии – изворот на креативниот идентитет

Со топло срце те покануваме на настанот „Чаршијата: Галерија на занает и уметност“, каде што како посетител ќе ја имаш можноста да направиш интроспективна прошетка во срцето на Скопје и во духот на историското минато, да се запознаеш одблизу со занаетчиската и уметничката сцена. Магичната прошетка во чаршиската галерија ќе ја поттикне идејата за слободно критичко размислување и ќе отвори простор за конструктивен дијалог. Занаетчиите во текот на една недела ќе ги покажат нивните рачни изработки од повеќе стари традиции, како што се златарството, изработувањето на шарен текстил, часовничарството, керамиката, шапките, накитот и многу други. Додека, од друга страна, ќе ги проследиме уметничките дела на студентите од Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

 

Одбележувањето на Светскиот ден на уметноста ќе биде прикажан преку рачните изработки на уметниците: Стефан Јакимовски со асемблажот „Дворот на комшијата“, Милена Петковска со „Смиреност/Repose“, Ивона Петрова со „Сино“, Евгенија Трајковска со „Конецот се стенчува, но уште е тука“, Михаил Паскоски со шапката „Дали ја гледате?“, Дамјан Јанкоски со дрвената скулптура „За лесен сон“, Славчо Павлоски со својата „Скулптура во мермер“, Сергеј Калеников со „Антитеза“, Павел Николов со асемблажот „Упорноста на меморијата“, Габриела Живковска со платно извезено со мониста именувано како „Чаршиски муабет“ и Марија Јаќовска со „Јe t’aime moi non plus“.

На овој начин, со тоа што го славиме Светскиот ден на уметноста, придонесуваме кон егзалтирање на нашето културно наследство што долгогодишно се пренесува низ генерациите и останува врежано во историјата на нашата земја.

На 06.04.2023 година, во просториите на Сули-ан, со почеток од 13 часот, Чаршијата ги отвора вратите и ги поканува посетителите да ја споделат нејзината магија и да го истражат сензибилитетот на традиционалните занаети и современиот уметнички израз на младите студенти од Факултетот за ликовни уметности од Скопје.

Изложбата ќе биде отворена до 12.04.2023 година.

Junior Events coordinator and Junior Networks Assistant (Europe House Bitola)

Please find enclosed ToRs (Terms of References) for the vacancies of Junior Events coordinator and Junior Networks Assistant for the new Europe House Bitola, scheduled for opening on the 6th of May.

Applications with CV and Letter of interest should be sent to aneta.spirkoska@bseurope.com and euwithyou_mk@bseurope.com latest by 7th of April COB. Only pre-selected candidates which fulfill the minimum requirements will be contacted for interview.

ToR_ Junior Local Event coordinator

ToR x Junior Local EH Networks Assistant

Награда за најдобри „Млади европски креатори на наследство“

Проектот „Македонска традиција“ на OOУ „Св. Климент Охридски“ од Драчево, под менторство на одделенскиот наставник Тања Петков и нејзиното II 1 одделение ја доби наградата за најдобри „Mлади eвропски креатори на наследство“ во рамките на програмата „Европски денови на наследството“ поддржана од Европската комисија и Советот на Европа. Во успешната реализација на проектот како консултант и ментор беше влучена и м-р Василка Димитровска од ХАЕМУС – Центар за научно истражување и промоција на културата која одржа обука за насоките на овој проект.

Од училиштето посочуваат дека условите да се биде дел од повикот за „Млади европски креатори на наследство“ биле голем предизвик и дека во изработката на проектот биле вклучени учениците, нивните родители, колективот од училиштето, но заблагодаруваат и за големата поддршка што ја имале од локалната заедица во Драчево со чие наследство се идентификуваат генерации граѓани. Голема благодарност упатуваат и до Домот на културата „Драчево” во која членува играорната група при Културно – уметничкото друштво „Китка“.

– Учеството на овој проект нѐ направи побогати, децата среќни, а родителите горди што нивните деца ја продолжуваат традицијата. Мило ни е што зедовме учество во овој проект и горди сме што останатите европски народи слушнаа за македонскиот народ, за нашата вековна традиција, за училиштето кое за две години ќе одбележи сто години од своето постоење и за едно успешно одделение, велат од OOУ „Св.Климент Охридски“ од Драчево.

Млади европски креатори на наследство е натпревар за децата и младите од Европа, со цел да се поттикне истражувањето и осознавањето на наследството, како и креативното изразување поврзано со него. Натпреварот се организира и раководи од страна на „Европските денови на наследството“ – најголема манифестација на културни настани во Европа, и ќе кулминира со специјална изложба во Советот на Европа во Стразбур.

 

Subscribe To our newsletter!